Џ. Д. Селинџер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 25 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(оригиналните наслови)
сНема опис на уредувањето
| birth_date = 1 јануари, 1919 год.
| death_date = 27 јануари, 2010 год. (91)
| birth_place = [[Њу Јорк Сити|Њу ЈоркЊујорк]],<br />[[САД]]
| death_date = 27 јануари, 2010 год. (91)
| death_place = [[Корниш]], [[Њу Хемпшир]],<br />[[САД]]
Првата [[книга]] на Селинџер и единствениот [[роман]] кој го објавил, „''[[Игра во 'ржта]]''“, излегла од печат на 16 [[јули]], 1951 год. На Селинџер му требале речиси 10 години да го напише ова дело, кое ги изразило [[секс]]уалните [[конфликт]]и и [[егзистенцијализам|егзистенцијални]] стравувања на младата генерација во [[Втора светска војна|повоена]] [[САД|Америка]], како и бунтот против лицемерноста и лагата во светот на главниот јунак, [[Холден Колфилд]].<ref name="sonny">{{Cite news|last=Скоу |first=Џон |url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,938775,00.html |title=Осврт кон делото |publisher=[[Тајм (списание)|Тајм]] |date=15 септември, 1961 |accessdate=2007-04-12}}</ref>
 
Селинџер е можеби најчитаниот [[писател]] кој истовремено најмалку напишал, сѐ на сѐ, објавил четири [[книга|книги]] [[проза]], од кои само „Френи и Зуи“ (''Franny and Zooey'', 1961) донекаде го повторила огромниот успех на „''[[Игра во 'ржта]]''“. [[Писател]]от останал верен на својот јунак [[Холден Колфилд|Холден]]. Неговиот изолиран начин на живеење станал легенда како и самото негово дело. Уште во 1953 год. се повлекол од [[Њу ЈоркЊујорк]] во својата колиба во планините [[Њу Хемпшир]], а од 1965 престанал да објавува и за јавноста станал глувонем. Со него, со децении не било можно да се оствари контакт. Последното интервју го направил во 1980 год.
 
== Наводи ==