Разлика помеѓу преработките на „Витамин Ц“

Додаден 621 бајт ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 77.28.22.235) и ја поврати преработката 3330855 на 77.28.10.216
(Одбиена последната промена (од 77.28.22.235) и ја поврати преработката 3330855 на 77.28.10.216)
 
== Извори на витаминот Ц ==
 
Растенијата се добар извoр на витаминот Ц, иако неговата количината варира кај пооделни видови растенија во зависност од: климатските услови во кои расте растението, од квалитетот на [[почва]]та, од свежината на плодот (со стоење на набраниот плод витаминот Ц [[оксидација|оксидира]]), како и од начинот на обработка на плодот (варење, сечкање, мелење).
Прдежи.
 
[[Податотека:Rosa_rubiginosa_hips.jpg|thumb|220px|left|Шипинките се особено богати со витамин Ц]]