Разлика помеѓу преработките на „Далија“

Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
поправки
с (додадена Категорија:Цвеќиња користејќи го HotCat)
(поправки)
'''Далија''' (Георгина) е повеќегодишно растение од семејството Asteraceae. Портеклото ѝ е од Мексико, Средна Америка и Колумбија. Има повеќе од 36 видови и многу врсти на оваа билка. Постојат ниски од 10-15 cm и високи до 1,5 m. Постојат: ниска еднострука, висока бијела, кактус далија, далија помпом, итн.
Тие сакаат Сонцесончева светлина и најдобро успеваат накаде многушто Сонцеја има многу. Потребно е да се наводнуваат само за време на суша. На пролет се садат 6 недели сопо завршување на последните мразови. Најдобро се размножуваат со сеење на семе. Осетливи се на ниски температури, и затоа цветаат преку лето, а и при првите мразови. Поради развивањето на пупката не смеат да се садат длабоко во земјата. Како биЗа растението повеќе цветалода цвета, старите цветови се откинувааткинат и се оставаат за семе. Далијата ги привлекува пчелите.
 
== Историја и потекло ==
== Семе ==
 
НемаСекоја семерастителна кајврста секојаема врстасеме на далија. Семето се собира од ниски едноструки и од пар на високи брсти. Многу врсти на растението немаат семе, неготуку се размножуваат со двоење на ластари или калемење. Едноструките далии посеани на пролет на сончево место многу брзо растат и цветаат. Во текот на растот се формираат млади ластари кои се садат следната година.
 
== Паразити и болести ==
 
Паразити на далијата се полжавите , а могу се пронаоѓааткако и растителните вошки, поготовопосебно црните вошки. Честа болест со која се заразуваат е пепелницата, која најчесто ги напаѓаат слабите билки. Се појавуваат за време на суша, ино реткосеретко се случува да ја нападне целата билка.
 
[[Категорија:Цвеќиња]]