Разлика помеѓу преработките на „Конструкција (филозофија на науката)“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q659390 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
 
'''Изградба''' или '''конструкција''' во [[философијафилозофија на науката]] е ''идеален'' [[објект (филозофија) | објект]], каде што постоењето на нешто може да се каже дека зависи од субјектот [[ум]]. Ова, како што е спротивно на "''вистински''" објект, каде што постоење не ни се чини дека зависи од постоењето на умот.<ref>Bunge, M. 1974. ''Treatise on Basic Philosophy, Vol. I Semantics I: Sense and Reference''. Dordrecth-Boston: Reidel Publishing Co.</ref>
 
Во [[научна теорија]], особено во рамките на психологијата, хипотетички [[изградба]] е објаснување на променлива која не е директно видлива. На пример, концептите на ''интелигенција'' и ''мотивација'' се користат за да се објаснат појави во [[психологија]], кои не се директно видливи.