Ајатолах: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q184402 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ајатолах''' ([[арапски јазик|арапски]]: '''آية الله'''; [[фарси]]: '''آيت‌الله''', „Божји знак“) е највисока верска титула кај шиитските муслимани и значи „Божји знак“ („Божје знамение“). Оние кои ја носат оваа титула се стручњаци на исламистичките студии као што се право, етика и философијафилозофија на исламот и обично предаваат во исламски верски школи.
 
[[Дванаестници|Дванаестнишките]] шиити не признаваат политички власти, сè додека не се врати '''дванаесеттиот (прекриен) [[имам]].''' Ајатоласите на чело на верскиот живот се појавиле во [[19 век]]. Во [[20 век]] бројот на ајатоласи се зголемувал и тоа повеќе ја зголемила нивната политичка сила. Врвот е достигнат за време на [[Исламска револуција|Исламската револуција]] во [[1979]] година во [[Иран]] под водство на [[Рухола Мосави Хомеини|ајатолахот Хомеини]], во чиј устав стои дека само големите духовници смеат да ја водат државата.