Разлика помеѓу преработките на „Алберт Велики“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Категорија:Членови на Доминиканскиот ред)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
|canonized_by=[[Папа Пиј XI]]
|attributes=
|patronage=медицински техничари, природни науки, философифилозофи, научници, студенти; [[Светски ден на младите]]
|suppressed_date=
|issues=
|prayer_attrib=}}
 
'''Св. Алберт Велики''' (роден помеѓу 1193 и 1206 година - починал на {{починал на|15|ноември|1280}}) бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски философфилозоф во средниот век.
 
Роден е во [[Лауинген]], [[Баварија]] ([[Германија]]) Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози<ref>[http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2609&stID=43531 Дневник: Католички календар] </ref>. Алберт Велики бил првиот средновековен интелектуалец, кој ја вовел [[Аристотел]]овата философијафилозофија во христијанската црква.
 
== Наводи ==