Разлика помеѓу преработките на „Чалкучимак“

Одземени 14 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1059524 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Чалкучимак бил роден во [[Кито]]. За време на граѓанската војна во [[Тавантинсују]], тој бил на страната на Атахуалпа и учествувал во акцијата за поразување на [[Хуаскар]] за време на [[битката на Чимборазо]]. Чалкучимак го заробил братот на Хуаскар, [[Аток]] кој подоцна и го убил. Во април [[1532]] година тој и неговите соброци го заробиле и убиле Хуаскар за време на [[битката на Кипаипан]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Атахуалпа]]
* [[Хуаскар]]