За природата на нештата: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Епикурејство користејќи го HotCat)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Lucretius, De rerum natura.jpg|мини|десно|Воведот во ''За природата на нештата'' (изд. 1483), примерок изработен за папата [[Сикст IV]].]]
'''''За природата на нештата''''' ({{lang-latla|De rerum natura}}) — [[поема]] напишана во првиот век од страна на римскиот поет и филозоф [[Лукретиј Кар]] (99 п.н.е – 55 п.н.е), со цел на римската јавност да ѝ ја претстави филозофијата на [[Епикур]]. Поемата е составена од околу 7,400 хексаметри и поделена е на шест ненасловени книги во кои авторот се занимава со епикурејската физика со богат поетски јазик и метафори.<ref name=TNY>{{Cite journal|first=Stephen|last=Greenblatt|authorlink=Stephen Greenblatt|title=The Answer Man – An ancient poem was rediscovered—and the world swerved|journal=[[The New Yorker]]|volume=LXXXVII|issue=23|date=8 August 2011|pages=28–33|issn=0028-792X|publisher=Condé Nast|url=http://www.newyorker.com/reporting/2011/08/08/110808fa_fact_greenblatt}}</ref>
 
Лукретиј Кар ги презентира принципите на атомизмот, природата на умот и на душата, дава објаснување на сетилноста и мислата, развитокот на светот и неговите феномени и објаснува разни небесни и земни феномени. Универзумот кој е опишан во поемата функционира според тие физички принципи и е управуван од фортуната, ‘случајот’, а не според божествената интервенција на традиционалните римски божества.<ref>In particular, ''De rerum natura'' 5.107 (''fortuna gubernans'', "guiding chance" or "fortune at the helm"): see Monica R. Gale, ''Myth and Poetry in Lucretius'' (Cambridge University Press, 1994, 1996 reprint), pp. 213, 223–224 [https://books.google.com/books?id=gf8k02Iud74C&dq=fortuna+lucretius+epicurean+OR+epicureanism+OR+epicurus&q=%22there+is+no+divine+providence%22#v=snippet&q=%22there%20is%20no%20divine%20providence%22&f=false online] and ''Lucretius'' (Oxford University Press, 2007), p. 238 [https://books.google.com/books?id=mHadLr3QVUMC&pg=PA238 online.]</ref>