Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
поправка на правопис - евтин
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(поправка на правопис - евтин)
Во 1902 година на возраст од 17, Рузвелт се вратила во САД, завршувајќи го нејзиниото формално образование. На 14 декември, 1902, Рузвелт била претставена на дебитантскиот бал во хотелот Валдорф Асторија. Подоцна и била организирана дебитантска забава. Како член на " Младинската лига Њујорк , таа волонтирала како социјален работник во Исток Сајд сиромашните квартови на Њујорк. Рузвелт била меѓу првите членови на Лигата, откако била претставена на организацијата од страна на нејзиниот пријател и основач на организацијата, Марија Хариман.
 
Истата година Рузвелт се сретнала со петти братучед на нејзиниот татко, Франклин Делано Рузвелт, и била пресреќна кога 20-годишниот студент на [[Harvard University|Универзитетот Харвард]] покажал љубов кон неа. По приемот во Белата куќа и вечерата со својот вујко, претседателот Теодор Рузвелт, на Нова Година, 1903, започнало додворувањето од Френклин на Елеонор. Таа подоцна го носела Френклин со неа заедно во бедни ефтиниевтини станови, на патувања низ кои длабоко се променил затскриениот млад човек.
Во ноември 1904 година,тие се венчаа, иако венчавката не беше најавена до 1 декември, 1904, на инсистирање на мајка му на Френклин, [[Sara Delano Roosevelt|Сара Делано Рузвелт]]. Таа се спротивстави на заедницата. "Знам колкава болка сум ви предизвикал", и напиша Френклин на неговата мајка за неговата одлука. Но, додаде тој, "Знам за сопствената мисла, и тоа го знам долго време, и знам дека јас никогаш не би можел да размислувам поинаку." Сара го зеде својот син на крстарење во 1904 година, надевајќи се дека раздвојувањето би ја уништило романсата, но Френклин и се вратил на Елинор со обновена страст. Датумот на свадбата беше погоден за претседателот Рузвелт, кој се согласи да ја даде невестата. Присуството на нејзиниот вујко фокусираше национално внимание на свадбата.