Разлика помеѓу преработките на „Вистан Хју Оден“

Додаден 921 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
| isbn = }}</ref> Централни теми во неговата поезија се искрената [[љубов]], [[политика]]та и [[државјанство]]то, [[религија]]та и [[морал]]от, како и односот меѓу човечките суштества и анонимниот, далечен свет на природата. Кон крајот на животот ја добил престижната поетска награда „Златен венец“ на [[Струшките вечери на поезијата]].
 
Оден израснува во [[Бирмингем]] во добростоечко семејство од средната класа и чита англиска литература на [[Оксфорд]]. Неговите први песни, од крајот на 1920-тите и 1930-тите, наизменично се под влијание на мрачните модерни стилови и јасните традиционални и се пишувани со жесток и драматичен тон;. Три драми напишани во соработка со нив,[[Кристофер ОденИшервуд]] веднашво 1935-38 ја воспоставувавоспоставуваат својатанеговата репутација на [[комунист|левоориентиран социјален поет]] и пророк. Во доцниот период од 1930тите му станува непријатносакајќи да ја играодбегне оваа улога поради што и сосема ја напушта во [[1939]] годинарепутација, когатој заминува за [[САД]]. Неговата поезија од 1940тите истражува [[религија|религиозни]] и [[етика|етички теми]] на понеемотивен начин во однос на првите дела, но сѐ уште комбинира нови форми измислени од самиот Оден со традиционалните форми и стилови. Во 1950тите и 1960тите многу од неговите поеми се фокусираат на начинот на кој зборовите ги откриваат и кријат чувствата и развива особен интерес во пишувањето на оперски [[либрето|либрета]], форма која идеално му одговара за да искаже моќни чувства. <ref name="FullerNoPage">{{цитирана книга
| last = Фулер
| first = Џон
| year = 1998
| isbn = }}</ref>
 
Од околу 1927 до 1939 година Оден и Ишервуд одржувале трајно но спорадично сексуално пријателство.<ref name="RDH-NoPage">{{cite book | first = Richard |last = Davenport-Hines | title = Auden | authorlink = Richard Davenport-Hines | publisher = Heinemann | location = London | year = 1995
| isbn = 0-434-17507-2}}</ref> Во 1939 година Оден се вљуби во Честер Калман и ја сметал нивната врска како брак; ова заврши во 1941 година, но тие го одржале нивното пријателство и од 1947 до смртта на Оден тие живееле во иста куќа или стан во не-сексуален однос, често соработувајќи на оперски либрета.
 
Оден е исто така и плоден писател на прозни есеи и рецензии на литературни, политички, психолошки и религиозни теми, поради што неколку пати работи на документарни филмови, поетски драми и многу други уметнички облици. Во текот на неговиот живот Оден се здобива со приматите ''контроверзен'' и ''влијателен''. По неговата смрт, неколку негови песни, особено "''[[Погребен Блуз]]''" ("''Запрете ги сите часовници''") и "''[[1 септември 1939]]''", стануваат особено популарни преку нивното често користење во филмови, преноси и низа популарни медиуми.<ref name="Companion"/>
[[Категорија:Добитници на Златен венец на Струшките вечери на поезијата]]
[[Категорија:Луѓе од Јорк]]
[[Категорија:ЛГБТ-писатели]]
496

уредувања