Разлика помеѓу преработките на „Мехомија“

Додадени 197 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
|}}
'''Мехомија''' (од 1925 г. офиц. '''Разлог'''<ref>Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.</ref>, {{lang-bg|Разлог}}) — град во [[Пиринска Македонија]], денес во [[Благоевградска област|Благоевградската област]], југозападна [[Бугарија]], недалеку од градот [[Банско (град)|Банско]]. Брои 12.789 жители (2015) и претставува седиште на истоимената [[Општина Мехомија]] (Општина Разлог).
 
Градот го добил новото име по традиционалната област [[Разлог (област)|Разлог]] (Разлошко), во која е сместен.
 
== Поврзано ==