Разлика помеѓу преработките на „Дирк Кајт“

Додадени 220 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
Кајт го имаше своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Холандија|фудбалската репрезентација на Холандија]] во 2014 година и беше дел од 5 големи натпреварувања, три светски првенства, [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]], [[Светско првенство во фудбал 2010|2010]] и [[Светско првенство во фудбал 2014|2014]] година, како и две европски првенства [[Европско првенство во фудбал 2008|2008]] и [[Европско првенство во фудбал 2012|2012]] година. На 3 октомври 2014 година,тој објави дека ја завршува својата репрезентативна кариера.<ref>{{cite news|work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |title=Robin van Persie pays tribute to 'legend' Dirk Kuyt after former Liverpool forward retires from international football |last=Gill |first=Kieran |date=3 October 2014 |accessdate=3 October 2014 |archivedate=6 October 2014 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141006104152/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2779138/Dirk-Kuyt-retires-international-football-former-Liverpool-striker-brings-end-10-year-Holland-career.html |deadurl=no |df=dmy }}</ref>
На 3 јуни 2012 година, [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] објави на својот официјален веб-сајт дека Кајт потпишал со клубот три годишен договор со надомест за премин од € 1 милион евра, и со годишна плата од 2,85 милиони евра € плус бонус по натпревар од € 17.500 евра. Тој го постигна својот прв гол за [[ФК Фенербахче|Фенербахче]] во квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]] против романскиот Васлуи во победата од 4-1. Кајт, исто така, го постигна првиот гол со своето деби во Турската лига против новодојденците во лигата Елазигспор на 18 август 2012 година, а натпреварот заврши 1-1. Во натпреварот против Газијантепспор, Кајт го постигна 250 гол во неговата кариера, вклучувајќи го и репрезентативните натпревари.
Во април 2015 та година тој потпиша едногодишен договор со [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], и така после 9 години се врати во [[Ротердам]]. Во 2016 та година тој го продолжи договорот на уште една година. На 14 мај 2017 година, кадево штопоследното еколо на добарХоландската патпрва далига, јаФејнрод освоиго шампионскатасовлада титулаХераклес со резултат 3-1, со хет-трикот на Кајт со што му донесе на Фејенорд титула после 1918 години, односно сезоната 1998-99.
 
==Наводи==
*[http://www.premierleague.com/page/PlayerProfile/0,,12306~28668,00.html Profile] at Premier League
* {{NFT player|pid=4635}}
*http://www.bbc.com/sport/football/39915623
{{col-end}}
 
12.624

уредувања