Разлика помеѓу преработките на „Цветници“

Додадени 1.988 бајти ,  пред 4 години
додаден/изменет шаблон, изменета категоризација, именден
(додаден/изменет шаблон, изменета категоризација, именден)
:''За истоимениот фолк-фестивал видете [[Цветници (фестивал)|тука]]''
{{Infobox holiday
|holiday_name = Цветници
|type = христијански
|image = Assisi-frescoes-entry-into-jerusalem-pietro lorenzetti.jpg
|imagesize =
|caption = ''Влегувањето на Исус во Ерусалим'' (1320) од [[Пјетро Лоренцети]]: влегувањето во градот на осле симболизира пристигнување во мир наместо воинствено пристигање на коњ<ref name=Allison120 >''Matthew 19–28'' by William David Davies, Dale C. Allison 2004 ISBN 0-567-08375-6 page 120</ref><ref name=MacArthur17 >''John 12–21'' by John MacArthur 2008 ISBN 978-0-8024-0824-2 pages 17–18</ref>
|official_name =
|nickname =
|observedby =
|litcolor =
|longtype =
|significance = во спомен на Исусовото влегување во Ерусалим
|begins =
|ends =
|date = [[подвижен празник]], [[недела]] дена пред [[Велигден]]
|scheduling =
|duration =
|frequency =
|celebrations =
|observances =
|relatedto =
}}
[[Податотека:Sv. Ilija Velgoshti cvetnici.JPG|250px|thumb|right|Торжественото влегување во Ерусалим - Цветници. Фреска во [[Црква „Св. Илија“ - Велгошти|црквата Св. Илија]] во [[Велгошти]]]]
'''Цветници''' ('''Цветоносна недела''' или '''Врбица''') — [[христијанство|христијански]] [[празник]] во спомен на влегувањето на [[Исус Христос]] во [[Ерусалим]], кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот. Денот на празнување секогаш е една недела пред [[Велигден]].<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 120</ref>
Во Македонија овој празник се празнува различно. На пример во [[гостиварско]] [[Зубовце]], на овој ден младите невести, девојките и девојчињата со кошници во рацете, одат на прошетка во селските ливади. Берат цвеќиња. Прават толку цветни кивчиња колку што има членови во нивната фамилија. Прават и една поголема китка за куќата која, по враќањето дома, ја оставаат пред домашната икона.
 
По берењето на цвеќињата и при правањетоправењето на китчињата, младите невести, девојките и девојчињата пеат:
 
:Ајде Цвето на цвеќе, Лазаре
 
Младите невести, девојките и девојчињата со китките во раце пеат и други песни и играат.<ref>''„Зубовце“ од Гале Фиданоски, Скопје 2008 г.''</ref>
 
==Именден==
На Цветници именден чекаат лицата кои ги имаат следниве имиња:
*Цветан, Цветко, Цвета, Цветанка <ref>{{Наведена книга |last1=Никовски |first1=Игор |last2= |first2= |publisher=Младинска книга |title= Македонски слави |volume= |year=2014 |location=Скопје |language=македонски |isbn=978-608-4500-38-4|page= 315}}</ref>
*Трендафил
*Каранфил
*Роза
*Ружа
*Босилка
*Невена
*Јасмин, Јасмина
*Виолета
*и други
 
==Поврзано==
*[[Велигден]]
*[[Лазарова сабота]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{страстна седмица}}
[[Категорија:Христијански празници]]
[[Категорија:Православие]]
[[Категорија:Подвижни празници]]