Разлика помеѓу преработките на „Амстердам“

Додадени 149 бајти ,  пред 3 години
с
== Музика ==
=== Поп ===
Музичката хала Ханјекен е концертна сала во близина на Амстердам Арена (Amsterdam ArenAArenа). Нејзината главна цел е да служи како подиум за поп концерти и голема публика. Многу од познатите странски уметници имале настапи во неа. Две други познати места се - ParadisoandПарадисо и Мелквех (Paradiso and Melkweg) а тие се наоѓаат во близина на LeidsepleinЛеидсеплеин. И во двете има широка програма од инди рок до хип-хоп и РНБ и други познати правци на музика.
Други места кои се ориентирани на подкултури се OCCII, OT301, De Nieuwe Anita, Winston Kingdom и Zaal 100. Џезот има голема публика во Амстердам, а најпознато џез место е Бимхаус (Bimhuis).
 
=== Електронска и денс-музика ===
Музичката хала Ханјекен исто така е домакин на бројни фестивали на електронска музика, но има и голем број други локации каде се одвиваат фестивали. Армин ван Буурен и Тиесто потекнуваат од Холандија и се сметаат за едни од најдобрите транс-диџеи и многу често настапуваат во Амстердам. Секој Октомври, Амстердам е домакин на АДЕ кој е еден од водечките електронски музички собири и воедно најголем клубски фестивал на електронска музика во светот. Друг познат музички фестивал е 5daysoff5 days off, кој се одвива на стадионите Paradiso-Парадисо и Мелквех (Paradiso and Melkweg). Во текот на летото има неколку големи фестивали на денс музика во околината на Амстердам како Awakenings, Dance Valley, Mystery Land, Loveland, A Day at the Park, Welcome to the Future, и Valtifest.
 
=== Класична музика ===
Амстердам има светски познат симфониски оркестар, наречен „[[Оркестар на Концертниот дом]]“ чие седиште е [[Концертен дом (Амстердам)|Концертен дом]] (Консертгебау) на плоштадот на музеите. За неа критичарите сметаат дека има една од најдобрите акустики во светот. Зградата има 3 хали , Grote Zaal, Kleine Zaal, and Spiegelzaal. Годишно во неа се одвиваат околу 800 концерти со повеѓе од 850000 посетители.
Фестивали
Во 2008, на територија на Амстердам се имало 140 фестивали и настани. Познати фестивали и настани во Амстердам се - Денот на Кралицата (Queen's Day); Холандскиот фестивал за изведувачките уметности, годишниот Принцеграхт концерт, 'Стајл Омганг' Амстердам [[Хомосексуалец|Геј]] парада; Купот на канабисот; и the Аутмарк. На денот на Koninginnedag стотици илјади луѓе доаѓаат во Амстердам да слават заедно со жителите на Амстердам. Целиот град е натрупан со луѓе кои купуваат производи на пазарите или посетуваат некој од многуте концерти.
Годишниот фестивал на Холандија привлекува странски уметници и посетители од цела Европа.Амстердам Геј парадата е фестивал кој се одржува секоја година и има локален карактер, а се одржува во вид на парада на бродови во каналите првата сабота во Август. Amsterdam Gay Pride е фестивал која е честа мета на критики и пофалби. Годишниот UitmarktАутмаркт е тридневен културен настан кој почнува на крајот на Август. Тој овозможува да се видат бројни уметници, како музичари и поети кои својата изведба ја изведуваат качени на подиуми.
 
== Спорт ==
Анстердам е дом на фудбалскиот клуб [[ФК Ајакс]] Амстердам. Стадионот [[Амстердам Арена]] е домашен стадион на Ајакс. Се наоѓа во југоисточниот дел на градот до железничката станица Amsterdam Bijlmer ArenA. Пред 1996 година кога Ајакс се пресели на денешната локација, играше на Де Мфер Стадионот. Во 1928 година , Амстердам беше домакин на летните олимписки игри. Олимпискиот стадион кој бил изграден за таа намена е потполно реставриран и сега се употребува за спортски и културни настани, како што е Амстердамскиот Маратон. Градот беше домаќин за велосипедските настани на оваа манифестација. Осум години порано, Амстердам учествувал во организирање на пловечките настани од летната олимпијада која беше одржана во соседниот [[Антверпен]], [[Белгија]].
Екипата за хокеј на мраз игра во салата Јап Еден . Овој тим учествува во Холандската премиер лига во хокеј на мраз. Во оваа сала исто така се одржуваат и шампионати во брзо лизгање на 400 метри.
Амстердам има и 2 екипи за рагби- the Амстердам Крусадерс (Amsterdam Crusaders), Амстердам Слотен, (Amsterdam Sloten) и Амстердам Пантерс, (Amsterdam Panthers). Тимот Амстердам пирати (Amsterdam Pirates) се натпреварува во големата рагби лига на Холандија. Има 3 тима за хокеј на трева - Амстердам, Пиноке и Хурлеу. Тие играат во близина на Вагенер стадионот вол блискиот град Амстелвеен. Кошаркарскиот тим MyGuide Amsterdam се натпреварува во холандската прва лига и тие играат во спортската сала Зуид во близина на Олимпискиот стадион.
12.402

уредувања