Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

Одземени 22 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Стадион
| име = Стадион „Фејенорд“
| прекар = '''DeДе KuipКоип'''<br>
| слика = [[File:Overzicht vanaf de straat - Rotterdam - 20349851 - RCE.jpg|300px250px]]
| целоиме = Стадион „Фејенорд“
| локација = [[Ротердам]], [[Холандија]]
| главни_изведувачи =
| поранешни_имиња =
| играат = {{Fb [[ФКteam Фејенорд]]<br>[[Ередивисије]]Feyenoord}}
| капацитет = 51,117
| димензии =
| табла =
}}
 
'''Стадион Фејенорд''' ([[холандски]]: ''Feijenoord Stadion''), попознат по прекарот ''DeДе KuipКоип''<ref>http://www.worldofstadiums.com/europe/netherlands/stadion-feijenoord/</ref> — фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој бил изграден во [[1937]] година, и бил именуван по градската област „''Фејенорд''“ во [[Ротердам]], додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во [[1973]] година го сменил своето име.
 
Стадионот во [[1949]] година имал капацитет од 64.000 до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.