Разлика помеѓу преработките на „Крсто Љондев“

Додадени 1.238 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 109.122.108.243 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Македонец|Маке...)
{{Инфокутија за личност |
име=Крсто Љондев |
портрет= Крсто ЉондевKrsteLiondev.jpg |
px = 100 |
опис=револуционер на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]|
}}
 
'''Крсто Љондев''' бил [[Македонци|македонски]] револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и реонски лерински војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]<ref name="Дејци">{{наведена книга|last=Киселиновски|first=Стојан|title=Дејци на ВМРО и КПЈ во Македонија|year=2009|publisher=Менора|location=Скопје|language=македонски|isbn=978-608-200027-5|page=99}}</ref>.
 
== Биографија ==
Крсто Љондев бил роден во селото [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Тој се приклучил на МРО и бил првично назналчен за лерински реонски војвода. Во 1903 година тој зел учество во Илинденското востание како војвода на Неокази. До востанието е четник а од 1905 година станал војвода. Во 1906 година навлегол со неговата чета во Леринско, а дејствувал и во регионот на Сетина и Попадиско како помошник на Ѕоле Стојчев.
Роден е во селото [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Се приклучил кон македонското револуционерно движење и четникувал во [[Леринско]]. Учесник во [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во [[1903]] година<ref name="Дејци" />. По [[Прва светска војна|Првата светска војна]] во периодот 1915-1918 година престојувал во [[Битола]]<ref name="Дејци" />. По убиството на уредникот на весникот „Јужна Србија“ - Спасое Хаџи Поповиќ од страна на [[ВМРО]] во [[1926]] година, бил затворен и убиен од српските власти<ref name="Дејци" />.
 
По Младотурската револуција од 1908 година тој станал близок соработник на [[Јане Сандански]] и Народната федеративна партија. Во 1910 година.
 
Љондев зема учество во Балканската војна и во тој период е уапсен од страна на Грците заедно со своите 42 четници.
 
Роден е во селото [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Се приклучил кон македонското револуционерно движење и четникувал во [[Леринско]]. УчесникТој бил учесник во [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во [[1903]] година<ref name="Дејци" />. По [[Прва светска војна|Првата светска војна]] во периодот 1915-1918 година престојувал во [[Битола]]<ref name="Дејци" />. По убиството на уредникот на весникот „Јужна Србија“ - Спасое Хаџи Поповиќ од страна на [[ВМРО]] во [[1926]] година, бил затворен и убиен од српските власти<ref name="Дејци" />.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Поврзано==
* [[Македонска револуционерна организација]]
 
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Љондев, Крсто]]