Махатма Ганди: Разлика помеѓу преработките

Додадени 236 бајти ,  пред 6 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
==Ганди како тема во уметноста и во популарната култура==
* „ганди не може сам“ - кус расказ на македонскиот писател [[Хигсов Бозон (писател)|Хигсов Бозон]] од [[2011]] година.<ref>Хигсов Бозон, ''Педерски Катахрезис'', Темплум, Скопје, 2011.</ref>
* „[[Ганди (филм)|Ганди]]“ - [[филм]] од [[1982]] година, во режија на [[Ричард Атенбороу]].<ref>Филмски прегледи во „Variety“ - 24 ноември, 1982.</ref>
 
== Наводи ==