Разлика помеѓу преработките на „Кварк“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|мини|десно|350п|Шест честички од [[Стандарден модел|стандардниот модел]] се кваркови (со виолетово). Секоја од првите три колони образува „[[Генерацијапоколение (честичкифизика)|генерацијапоколение]]“ на материја.|alt=Табела на честички во облик 4х4. Колоните се трите „генерации“„поколенија“ на материјаматеријата ([[фермион]]ите) и во една колона се „силите“ ([[бозон]]ите). Во првите три колони, два реда содржат кваркови и два лептона. Колоните на најгорните два реда содржат горен (u) и долен (d) кварк, волшебен (c) и чуден (s) кварк, врвен (t) и длабински (b) кварк, и фотон (γ) и глуон (g). Колоните на најдолните два реда содржат електронско неутрино (ν индекс e) и електрон (e), мионско неутрино (ν индекс μ) и мион (μ), и тау неутрино (ν индекс τ) и тау (τ), како и Z на 0 и W на ± слаба сила. За секоја честица се наведени масата, полнежот и спинот.]]
'''Кварк''' — [[основна честичка]] и градбена единка на [[материја]]та. Во сегашниот [[стандарден модел]] постојат шест типови на кваркови. Кварковите се составни единки на сите познати [[мезон]]и и [[барион]]и. Најпознати бариони се [[протон]]от и [[неутрон]]от, кои се изградени од ''горни'' и ''долни'' кваркови. Кварковите можат да се наоѓаат само во комбинации од два (мезони), три (бариони) и најново откриените честички со пет кварка ([[пентакварк]]ови).