Разлика помеѓу преработките на „Микрометар“

Одземени 16 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{единица мерка за должина||m=.000001|accuracy=4}}
 
'''Микрометар''' (симбол: симб.'''μм''', '''μm''', неофицијално:неофиц. '''микрон''') е [[мерна единица]] за должина која изнесува [[микро-|милионити]] дел од [[метар]]от, илјадитина [[милиметар]] или илјада [[нанометар|нанометри]]. Користејќи [[научна нотација]] микрометарот може да се претстави како 1&times;10<sup>&minus;6</sup>&nbsp;m, што значи {{frac|{{gaps|1|000|000}}}} m.
 
Човечко влакно е дебело 100 μm.<ref name="dnaftb">[http://www.dnaftb.org/dnaftb/6/concept/index.html ДНК од почетокот, Заглавие 6: Гените се вистински нешта., дел „Анимација“, последна слика] {{en}}</ref> [[Црвено крвно зрнце|Црвените крвни зрнца]] имаат пречник од околу 8 μm.<ref name="dnaftb"/>