Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 363 бајти ,  пред 3 години
средување
(средување)
{{внимание}}
{{вики}}
[[File:In-N-Out Burger cheeseburgers.jpg|thumb|Типичен оброк во САД]]
[[Податотека:Pitagyros mit Beilagen und Bier (Gaststätte).jpg|мини|Гиро]]
[[File:2007feb-sushi-odaiba-manytypes.jpg|thumb|Разни видови на суши]]
[[File:Shish-kebab-MCB.jpg|thumb|left|Јагнешки ќебап]]
Покрај [[хамбургер]], [[чипс]], [[хот дог]], и останатите [[сендвич]]и, постојат варијанти на брза храна кои се дел од [[кинеска кујна|кинеската кујна]], [[јапонска кујна|јапонската кујна]] ([[суши]]), потоа разни видови на тестенини, ориз или месо, [[пица]], разни видови на [[салата|салати]], [[ќебапи]], [[плескавица|плескавици]] и друга храна подготвена на скара. Во некои случаи, храната е понудена на самопослужување. Купувачот ја избира големината на кутијата, а потоа ја полни со негов избор на храна. Многу од овие ресторани за брза храна нудат бесплатна достава за купувачите, доколку купат производи над некоја одредена вредност.
 
Продавниците за пржена риба и пржени компирчиња се вид на брза храна која што најмногу е распространета во [[Велика Британија]], [[Нов Зеланд]] и [[Австралија]]. Рибата е здробена и потоа сервирана со пржен компир.
Во [[Португалија]], има неколку видови на локална брза храна и специјализирани ресторани за ваквиот вид на кујна. Едно од најпопуларнiтe јадењa е познатото „франго асадо“ (пилешко на скара, претходно маринирано), „еспетада“ (сочна мисирка или свинско месо на две стапчиња) и „бифанас“ (свински котлети со специфичен сос сервирани како сендвич). Ваков вид на храна честопати е сервиран со пржен компир.
 
==Индустријата на брза храна==
==Бизнис==
Само во Соединетите Американски Држави во 2012 година на брза храна биле потрошени околу 160 милијарди американски долари (во споредба со 1970 година, кога потрошувачката изнесувала 6 милијарди американски долари).<ref>{{cite web|url=http://www.franchisehelp.com/industry-reports/fast-food-industry-report|title=Fast Food Industry Analysis 2015 - Cost & Trends|publisher=|accessdate=May 24, 2015}}</ref><ref name="Schlosser000">{{cite book | title = Fast Food Nation: The Dark Side of the All-American Meal | first = Eric | last = Schlosser | publisher = Houghton Mifflin Books | year = 2001 | isbn = 0-395-97789-4 }}</ref>
 
Во 2006 година, порастот на глобалниот пазар за брза храна порасна за 4,8% и со тоа достигна вредост од 102,4 милијарди фунти.<ref>{{cite web|url=http://ourlife.org.uk/silo/files/takeaways-factsheet.pdf |title=Our Life Policy Research Notes on takeaways - The UK fast-food market |accessdate=July 28, 2012 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130114222613/http://ourlife.org.uk/silo/files/takeaways-factsheet.pdf |archivedate=January 14, 2013 |df=mdy }}</ref> Само во Индија, индустријата за брза храна расте за 41% годишно.<ref>{{cite web|url=http://www.worldwatch.org|title=Worldwatch Institute}}</ref> [[Мекдоналдс]] е лоциран во 126 држави и на 6 континенти.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/worldservice/specials/1616_fastfood/|title=The Fast Food Factory}}</ref> Најголемиот Мекдоналдс ресторан во светот се наоѓа во [[Орландо]], САД.<ref>{{cite web|url=http://www.vacationsmadeeasy.com/OrlandoFL/pointsOfInterest/WorldsLargestMcDonaldsinOrlandoFL.cfm|title=World's Largest McDonald's in Orlando, FL|publisher=|accessdate=May 24, 2015}}</ref>
Само во Соединетите Американски Држави, конзумерите во 2000 година на брза храна потрошија околу 110 милиони американски долари (што пред тоа во 1970 година изнесувало 6 милиони американски долари). Здружението за Национални Ресторани предивиди дека рестораните за брза храна во С А Д, во 2006 година ќе достигнат продажба од 142 милиони американски долари, што е 5 % пораст од 2005 година. Во споредба со нив, рестораните кои што работат со целосна услуга во светската индустрија се очекува да направат продажба од 173 милиони долари. Рестораните за брза храна почнаа да губат дел од пазарот од обичните ресторани, кои што нудат по здрава и скапа кујна.
 
Има многу голем број на ресторани за брза храна низ светот. Burger King ([[Бургер Кинг)]] има повеќе од 11.000 ресторани во повеќе од 65 држави. KFC е лоциран во повеќе од 25 држави. Subway (Сабвеј) е еден од рестораните кој што најбрзо се развил. Од мај 2009 година, во повеќе од 90 држави се изградени приближно 39.129 ресторани. [[Пица Хат]] (Pizza Hut(Пица Хат) се наоѓа во над 97 земји, од кои 100 локации се наоѓаат во [[Кина]]. Taco„Тако BellБел“ (ТакоTaco БелBell) брои 278 ресторани лоцирани во 14 земји, без Соедиентите Американски Држави.
==Глобализација==
 
Во 2006 година, порастот на глобалниот пазар за брза храна порасна за 4,8% и со тоа достигна вредост од 102,4 милиони долари и големина од 80,3 милиони трансакции. Само во Индија, индустријата за брза храна расте за 41% годишно.<ref>{{cite web|url=http://www.worldwatch.org|title=Worldwatch Institute}}</ref>
McDonald’s (Мек Доналдс) е лоциран во 126 држави и на 6 континенти, а може да се пофали со 31.000 ресторани низ светот.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/worldservice/specials/1616_fastfood/|title=The Fast Food Factory}}</ref>
 
На 31 јануари 1990 година, Мек Доналдс отвори ресторан во Москва, и со првиот ден го руши рекордот за услужени купувачи. Овој ресторан во Москва е најзафатениот во цел свет. Најголемиот Мек Доналдс ресторан во светот се наоѓа во Пекинг, главниот град на Кина.
 
Има многу голем број на ресторани за брза храна низ светот. Burger King (Бургер Кинг) има повеќе од 11.000 ресторани во повеќе од 65 држави. KFC е лоциран во повеќе од 25 држави. Subway (Сабвеј) е еден од рестораните кој што најбрзо се развил. Од мај 2009 година, во повеќе од 90 држави се изградени приближно 39.129 ресторани. Pizza Hut(Пица Хат) се наоѓа во над 97 земји, од кои 100 локации се наоѓаат во Кина. Taco Bell (Тако Бел) брои 278 ресторани лоцирани во 14 земји, без Соедиентите Американски Држави.
 
==Критика==