Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

с
Отстрането уредувањето на 79.126.218.228 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
с (Отстрането уредувањето на 79.126.218.228 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
 
== Ликови ==
* [[Џим Хоукинс]] - главниот педерлик во романот, прераскажувачот на приказната. Тој е младо момче кое ја иницира потрагата по богатството и воедно е главен протагонист во романот.
* [[Капетан Флинт]] - пират со лошо реноме, познат по неговите злосторства и ѕверства.
* [[Капетан Смолет]] - капетан на бродот „Хиспањола“, соработник на Ливси, Трелони и Џим.