Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|caption=Ракописот [[Ригведа]] на деванагари (ран XIX век)
|type=[[Абугида]]
|languages=неколку [[индоариски јазици]], вклучувајќи и [[санскрит]], [[хинди]], [[Марати (јазик)|марати]], [[Непалски јазик|непалски]], [[Били (јазик)|били]], [[конканиконкански (јазик)|конканиконкански]], [[Боџпури (јазик)|боџпури]], [[Магахи (јазик)|магахи]], [[маитили]], [[Неварски јазик|неварски]] и понекогаш [[Синди (јазик)|синди]] и [[Кашмирски јазик|кашмирски]]. Порано се користел за пишување на [[гуџаратски јазик|гуџаратскиот]].
|time=околу 1200–денес
|region=Индија и Непал