Разлика помеѓу преработките на „Крф“

Додадени 206 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Krf i Starata tvrdina.jpg|мини|десно|Работници на Крф. На фотографијата се гледа тврдината. Прва светска војна]]
'''Крф''' ([[грчки]]: '''Κέρκυρα'''), e втор по големина од седумте поголеми [[Јонски Острови]], а воедно и еден од најубавите [[грчки острови]]. Крф лежи во [[Јонско Море]], кое е дел од [[Средоземно Море]], а северно се спојува со [[Јадранско Море]]. Со таа положба си обезбедува место како најсеверен значаен остров во [[Грција]]. Островот Крф со околните острови и гребени чинат посебна [[општина]], која припаѓа на истоимениот округ [[Крф (округ)|Крф]]. Крф се наоѓа на крајниот северозапад на [[Грција]] во [[Јонско Море]], 2 km северно од Крф се наоѓа [[Албанија|албанскиот]] брег. Крф е многу поблиску до нејзиниот брег отколку до брегот на [[Епир]] (околу 15 km). Јужно од Крф се наоѓаат [[Пакси]] и [[Антипакси]] (околу 15 km). Зафаќа површина од {{convert|614|km2|0|abbr=on}} и население од 102.000. [[Главен град]] е [[Крф (град)|Крф]], 40.000 жители.
 
Анонимен корисник