Разлика помеѓу преработките на „Лубен“

Додадени 205 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Geobox|планина
|name=Лубен
|image= Викиекспедиција Железник 76.jpg
|image=
|image_caption= Поглед на планината од селото [[Зашле]]
|image_caption=
|region_type=
|region=Балкан
|map_caption=}}
 
'''Лубен''' — средновисока македонска планина со највисок врв [[Кафчал]] (1.762 m). Припаѓа на планините од западномакедонската група.
'''Лубен''' е средновисока македонска планина со највисок врв [[Кафчал]] (1.762 m). Припаѓа на планините од западномакедонската група. Се протега помеѓу [[Церско Поле]] на запад и северозапад. Со горниот тек од долината на [[Церска Река]] и превојот [[Кула (превој)|Кула]] (1.320 m) е одвоена од [[Баба Сач]]. На исток продолжува во [[Бушева Планина]], но од неа е одвоена со превојот [[Стрмол]] (1.370 m), а на југ е [[Демир Хисар]]. Геолошкиот состав е претставен со варовнички карпи што овозможиле интензивна карстна ерозија. Има динарски правец на протегање сз–ји и се развиени површински карстни форми: [[шкрапи]], [[вртачи]], [[ували]], мали карстни полиња и скарстени долови<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989|edition=27-30}}</ref>.
 
'''Лубен''' е средновисока македонска планина со највисок врв [[Кафчал]] (1.762 m). Припаѓа на планините од западномакедонската група. Се протега помеѓу [[Церско Поле]] на запад и северозапад. Со горниот тек од долината на [[Церска Река]] и превојот [[Кула (превој)|Кула]] (1.320 m) е одвоена од [[Баба Сач]]. На исток продолжува во [[Бушева Планина]], но од неа е одвоена со превојот [[Стрмол]] (1.370 m), а на југ е [[Демир Хисар]]. Геолошкиот состав е претставен со варовнички карпи што овозможиле интензивна карстна ерозија. Има динарски правец на протегање сз–ји и се развиени површински карстни форми: [[шкрапи]], [[вртачи]], [[ували]], мали карстни полиња и скарстени долови<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989|edition=27-30}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Luben Mountain}}
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]