Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Додадени 217 бајти ,  пред 3 години
(ситна поправка)
Лисицата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Лисицата и грозјето“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 22.</ref>
* „[[Волк|Волкот]] и лисицата“– сказна на [[браќата Грим]].<ref>Браќа Грим, ''Храбриот кројач'', Детска радост, Скопје, 1980.</ref>
 
== Литература ==