Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Додадени 277 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| GDP_PPP_per_capita = $19,829<ref name="autogenerated1"/> (IMF)
| GDP_PPP_per_capita_rank = 39
| GiniGini_year = 24.962014
| Gini_change = <!--increase/decrease/steady-->decrease
| Gini_year = 2008
| Gini = 27.9 <!--number only-->
| Gini_rank = 3
| Gini_ref =<ref name=eurogini>{{cite web|title=Gini coefficient of equivalised disposable income (source: SILC)|url=http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=ilc_di12|publisher=Eurostat Data Explorer|accessdate=4 December 2015}}</ref>
| Gini_category = <span style="color:#090;">low</span>
| Gini_rank =16та 3
| sovereignty_type = [[Историја на Унгарија|Основање]]
| established_event1 = Основање на Унгарија
| footnote1 = Се користи и [[.eu]] како дел од Европската Унија.
}}
'''Унгарија''' ([[унгарски јазик|унгарски]]: ''Magyarország'' {{IPA-hu|ˈmɒɟɒrorsaːɡ||hu-Magyarország.ogg}}) е држава во [[Средна Европа]], што се граничи со [[Австрија]], [[Украина]], [[Романија]], [[Србија]], [[Хрватска]], [[Словенија]] и [[Словачка]]. Локално е позната како Земја на [[Унгарци]]те. Главен град на Унгарија е [[Будимпешта]]. Химна на Унгарија е ''[[Isten, áldd meg a magyart]]'' (''Боже, благослови го Унгарецот''). Во Унгарија живеат околу 10 241 000 жители на територија од околу 93 000 км2.
 
== Историја ==
{{Main|Историја на Унгарија}}