Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на народни песни од [[Бугарија]].
 
== Биографија ==
Родена е во [[Kостур]]ското село [[Шестево]], [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува словенска филологија на [[Карлов универзитет|Карловиот универзитет]] во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се прселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.