Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Одземен 1 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|300px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] (лево) и [[Франц ЈозефЈосиф I]] на [[АвстроунгаријаАвстро-Унгарија]] (десно)]]
'''Кајзер''' ([[герм.]] ''{{lang-de|Kaiser''}}) е [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[цар]]“ (император), со женски еквивалент ''Kaiserin'', „царица“.
На германски зборот не е ограничен на владетели на [[Германско царство|Германското]], [[Австриско царство|Австриското]] или [[Свето римскоРимско царствоЦарство|Светото римскоРимско царствоЦарство]], туку генерички еквивалент на ''цар'', за владетели на други царства. На пример [[кинески цар|царот на Кина]] на германски се нарекува ''Chinesischer Kaiser'' или ''Kaiser von China''.
 
== Историја на зборот ==
== Германска историја и претходница на титулата ==
Оваа римска царска титула за прв пат се возобновува во ФранкскотоФранкиското царствоЦарство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византија|Византиското царствоЦарство]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светото римскоРимско царствоЦарство|Царевите на Светото римскоРимско царствоЦарство]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[АвстроунгаријаАвстро-Унгарија|Австроунгарското царствоЦарство]] ([[1804]]-[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те, кои почнувајќи од [[1440]] г. биле [[Цар на Светото римскоРимско царствоЦарство|цареви на Светото римскоРимско царствоЦарство]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско царствоЦарство|Германското царствоЦарство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашното [[Свето римскоРимско царствоЦарство]].
 
Германското царствоЦарство имало три кајзера. Сите биле од династијата [[Хоенцолерни]], кои веќе владееле со голем дел од Германија како кралеви на [[Прусија]], воено најголемата германска сила, пред да станат цареви. Тие се:
 
* [[Вилхелм I]] ([[1871]]—[[1888]]);
== Поврзано ==
* [[Германски цар]]
* [[Германско царствоЦарство]]
* [[Список на германски владетели]]