Разлика помеѓу преработките на „30. северен напоредник“

с
викилинк форматирање: [a|a] → [a]
с (викилинк форматирање: [a|a] → [a])
'''30-ти северен напоредник''' ('''30° СГШ''') — [[напоредник]] кој се протега 60 [[степен (агол)|степени]] [[север]]но од [[екватор|екваторската рамнина]] на Земјата. Се протега една третина помеѓу [[екватор]]от и [[северен пол|северниот пол]] и минува низ [[Африка]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Северна Америка]] и [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]].
 
Овој напоредник е приближната јужна граница на т.н. „[[коњски ширини]]“ на северната полутопка, што значи дека голем дел од копнената маса која е во допир со него има [[пустинска клима|пустинска]] или [[полупустинска клима|полупустинска клима]]. Доколку постои ветер кој би дувал од водните површини, тогаш подрачјето веројатно би било [[суптропска клима|супстропско]].
 
На оваа географска ширина, [[сонце]]то грее 14 часа и 5 минути за време на летната [[долгоденица]], а 10 часа и 13 минути за време на зимската [[краткоденица]].<ref>http://aa.usno.navy.mil/data/docs/Dur_OneYear.php</ref>
100

уредувања