Разлика помеѓу преработките на „Кавал“

Додадени 54 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
с
[[Слика:kaval.jpg|thumb|right|200px|Кавал]]
'''Кавалот''' е македонски народен [[дувачки инструмент]] отворен од двете страни, изделкан од едно [[јасен|јасеново]] парче и орнаментиран низ целата должина. Горниот крај на кавалот е малку стеснет и со остар раб. Овој инструмент има 7 дупки за прстите на лицето и една за палецот на опачината. Дупките се рамномерно распоредени (со 2 см раздалеченост), со тоа што шестата дупка е отприлика при средината на инструментот.