Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 216 бајти ,  пред 5 години
Бродот се јавува и како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Брод“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 80.</ref>
* „Пијаниот брод“ - песна на францускиот поет [[Артур Рембо]].<ref>Артур Рембо, ''Боравак у паклу''. Београд: Култура, 1968.</ref>
 
== Наводи ==