Разлика помеѓу преработките на „Дилма Русев“

Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Дилма Вана Русев''' ([[португалски]]: ''{{lang-pt|Dilma Vana Rousseff''}}, р. {{рн|14|декември|1947}}) е [[бразил]]ски [[економист]], [[политичар]] и [[претседател на Бразил]] од 2011 до 2016 г. од владејачката [[Работничка партија на Бразил|Работничка партија]]<ref name="AgBr">Bennett, Allen. [http://agenciabrasil.ebc.com.br/thenewsinenglish;jsessionid=6FAF164D075F0F93B2F71B6909FCC5F4?p_p_id=56&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_56_groupId=19523&_56_articleId=1016406 "Dilma Rousseff biography"]. Agência Brasil. 9 август 2010.</ref>. Русеф е воедно и првата жена [[претседател на Бразил]].
 
== Семејство ==