Разлика помеѓу преработките на „Маракана (стадион)“

нема опис на уредувањето
| затворен =
| срушен =
| сопственик = [[Рио де Жанеиро (држава)|Рио де Жанеиро]]
| оператор =
| подлога = [[трева]]
| табла =
}}
'''Стадионот Маракана''' ({{Lang-pt|Estádio do Maracanã}}, службено име: ''Estádio Jornalista Mário Filho'') стадион во [[Рио де Жанеиро]] и е еднаеден од најголемите во светот. 
[[Податотека:Maracana_internal_view_april_2013.jpg|леводесно|мини|250x250пкс|Внатрешноста на стадионот во 2013 г.]]
СтадионСтадионот бил изграден за [[Светско првенство во фудбал|светското Првенствопрвенство во фудбал]], кое се одржало во Бразил во [[1950|Светско првенство во 1950фудбал година1950|1950]]. годинигодина, со иницијален капацитет од 200,000. Капацитетот е значително намален кога се поставиле сите седечки места. Моменталниот капацитет после реконструкцијата во 2013 година е 78.838 седечки места.
 
На овој стадион [[Пеле|, Пеле]], 1971 година, го одиграл последниот натпревар за репрезентацијата против репрезентацијата на поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФРЈ]].
 
На овој стадион[[Пеле|, Пеле]], 1971 година, го одиграл последниот натпревар за репрезентацијата против репрезентацијата на поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФРЈ]].
 
== Наводи ==
{{Reflistнаводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Маракана (стадион)}}
[[Категорија:Стадиони во Бразил]]
[[Категорија:Рио де Жанеиро]]