Бабуна (планина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 144 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2661572 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Geobox|планина
|name=Бабуна
|image= Бабуна планина 02.jpg
|image=
|image_caption= Поглед на Бабуна Планина со врвот Крнорог (1309 м.)
|image_caption=
|region_type=
|region=Балкан
 
'''Бабуна''' е македонска средновисока планина што се наоѓа во средишниот дел на [[Македонија]], а се издига помеѓу долината на реката [[Бабуна (река)|Бабуна ]] и [[Прилепско Поле]]. Во средишниот дел е позната како '''Мукос Планина''' со највисок врв [[Лута (врв)|Лута]] (1.499 m). Највисок врв е [[Козјак (врв)|Козјак]] (1.746 m). На запад Бабуна продолжува во планината [[Злато (планина)|Злато]] ([[Златоврв]] 1.422 m). Билото има динарски правец на протегање СЗ–ЈИ. Геолошкиот состав е претставен со гнајсеви, микашисти, гранодиорити, а на југ накај Сивец, Козјак и Плетвар се јавува дебела серија мермери. Меѓу превалите најзначаен е Присад преку кој минува регионалниот пат Велес–Прилеп. На Бабуна од културно-историските споменици се издвојува [[Трескавец|манастирот Трескавец]].<ref>''А. Стојмилов, Физичка географија на Република Македонија, ПМФ, Скопје, 2003''</ref>
 
==Галерија==
 
== Наводи ==