Разлика помеѓу преработките на „Стефан Урош II Милутин“

с
нема опис на уредувањето
с
 
'''Стефан Урош II Милутин Немањиќ''' (роден околу 1253 година - починал во [[Неродимље]] 29 октомври 1321 година) бил крал на Србија (1282—1321), и еден од најмоќните [[Список на српски владетели|српски владетели]] во [[Среден век|средниот век]].
 
Стефан Милутин бил најмладиот син на кралот [[Стефан Урош I]] и неговата сопруга, [[Елена Анжујска]]. Неочекувано, тој станал крал после абдикацијата на неговиот брат [[Стефан Драгутин]].
 
== Наводи ==