Разлика помеѓу преработките на „Грачаница (манастир)“

→‎Галерија: ситна поправка
(→‎Историја: ситна поправка)
(→‎Галерија: ситна поправка)
== Галерија ==
<gallery>
Податотека:Gračanica - Flickr - quinn.anya (5).jpg|ДетаљДел од фасадата на манастирот Грачаница.
Податотека:Simonida.jpg|Фреска уво нартексот, кралицата [[Симонида Немањиќ]].
Податотека:Helen of Anjou and her son King Milutin, Gračanica.jpg|Кралицата мајка [[Елена Анжујска]] као монахиња, и Стефан Милутин као монах.
Податотека:Gracanica 02.jpg|Страшниот суд (нартекс).