Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Одземени 9 бајти ,  пред 4 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Дрвената маска, која најчесто е приказ на некаков дух долго време се сметала за типичен предмет кој најдобро ја симболизира африканската уметност. Постепено се појавиле други форми и во [[1966]] се оддржал првиот светски фестивал на црните уметности во Дакар, претставувајќи му го на светот богатството на африканската уметност. <ref name="Afrique annuaire"/>. Од [[1989]], редовно во Дакар се оддржува биенале на современата африканска уметност <ref>[http://www.dakart.org/ Dak'Art]</ref>.
 
Азија[[Податотека:Angkor Wat 01.jpg|thumb|[[Ангкор Ват]].]]
=== Азија ===
[[Податотека:Angkor Wat 01.jpg|thumb|[[Ангкор Ват]].]]
 
Примерот на [[Азија|азискиот континент]] е добар показател за тешкотијата да се воспостави класификации на историјата на уметноста базирана врз континенти и историски периоди.
Анонимен корисник