Елимеја: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Елимеја''' била античка област во [[Горна Македонија]], околу средниот тек на реката [[Халијакмон]]Бистрица ([[Грција)|Бистрица]]). На север се граничила со [[Орестида]], [[Еордеја]] и [[Ботиаја]], а на исток со [[Пиерија]]. Во времето на [[Филип II Македонски]] влегува во состав на [[Кралството Македонија]]. Во областа се наоѓаат (според [[Стефан Византиски]]) градовите: [[Аијана]], [[Каисареја]] (која подоцна ќе ја обнови [[Јустинијан I]]) и [[Елимеја]]<ref>[[Ф. Папазоглу]], Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957</ref>.
 
== Наводи ==