Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додаден 141 бајт ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 92.53.15.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 92.53.15.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
{{Инфокутија за монарх
| name = Борис IIІІІ Обединител
Обединител
| title = Цар на Бугарите
| image = BASA-3K-7-342-28-Boris IIIII of Bulgaria.jpeg
| caption =
| reign = [[3 октомври]] [[1918]] - [[28 август]] [[1943]]
| coronation = [[3 октомври]] [[1918]]
| othertitles =
| full name = Борис ПетровКлемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски
| predecessor = [[Фердинанд I]]
| successor = [[Симеон ІІ]]
| suc-type =
| heir =
| queen = [[Јоана Савоjска]]
| consort =
| spouse 1 =
| father = [[Фердинанд I]]
| mother = [[Марија-Луиза Бурбон-Пармска|Марија Луиза]]
| date of birth = {{роден|30|јануари|1894}}
| place of birth = [[Софија]], [[Бугарија]]
| date of death = {{починат|28|август|1943}}