Разлика помеѓу преработките на „Тасос“

Додадени 4.077 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}) — [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου'', ''Лименас Тасу''). Денес е населен со грчко население, за разлика од претходниот мешан етнички состав. Сето [[Македонци|македонско]] население е прогонето во Балканските војни.<ref> Κωνσταντίνος Χιόνης, Η ΘΑΣΟΣ ΚΑΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΟΑΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ, стр. 10-11[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:rEKer2A6KIIJ:www.library.teikav.edu.gr/thasiaka/thasiakafiles/t1/t1a12.pdf+&cd=3&hl=bg&ct=clnk&gl=bg]</ref>
 
== ИнформацииОпшто ==
[[Податотека:Thasos.jpg|мини|Стелитска снимка на Тасос од април 1993 г.]]
 
Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните земјоделски производи на островот се [[мед]] и [[маслиново масло]], како и [[вино]], а застапени се и одгледувањето на [[овца|овци]] и [[коза|кози]], како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува [[олово]], [[цинк]] и [[мермер]], особено во областа Панагија каде што една од планините близу Тракиското Море има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е [[туризам|туризмот]]. Тасос има неколку училишта, ликеј, гиманизија, црква и плоштад.
 
== Општина Тасос ==
Според пописот од 2001 г., Општина Тасос има 13&nbsp;765 постојани жители. Ова се општинските оддели и населени места во општината:
 
:* Општински оддел Боровец (3140 жители)
::* град [[Боровец (град)|Боровец]] (Λιμένας Θάσου, Лименас Тасу) (3130 жители)
::* село [[Глифада]] (Γλυφάδα) (7 жители)
::* село [[Макријамос]] (Μακρυάμμος) (3 жители)
 
:* Општински оддел Теологос (3140 жители)
::* село [[Теологос (Тасос)|Теологос]] (Θεολόγος) (731 жители)
::* село [[Алики (Тасос)|Алики]] (Αλυκή) (39 жители)
::* село [[Астрида]] (Αστρίδα) (129 жители)
::* село [[Тимонија]] (Θυμωνιά) (13 жители)
::* остров [[Кинира (остров)|Кинира]] (Κοίνυρα) (4 жители)
::* село [[Кинира (село)|Кинира]] (Κοίνυρα) (104 жители)
::* манастир „[[Архангел Михаил (Тасос)|Св. Архангел Михаил]]“ (Μονή Αρχαγγέλου) (40 жители)
::* село [[Палеохори (Тасос)|Палеохори]] (Παλαιοχώρι) (0 жители)
::* село [[Потос]] (Ποτός) (688 жители)
 
:* Општински оддел Калирахи (1282 жители)
::* село [[Калирахи (Тасос)|Калирахи]] (Καλλιράχη) (651 жители)
::* село [[Калирагиска Плажа]] (Σκάλα Καλλιράχης, Скала Калирахис) (631 жители)
 
:* Општински оддел Лименарија (2452 жители)
::* село [[Лименарија]] (Λιμενάρια) (2441 жители)
::* село [[Кастро (Тасос)|Кастро]] (Κάστρο) (11 жители)
 
:* Општински оддел Мариес (559 жители)
::* село [[Мариес]] (Μαριές) (182 жители)
::* село [[Марион]] (Σκάλα Μαριών) (377 жители)
 
:* Општински оддел Панагија (849 жители)
::* село [[Панагија (Тасос)|Панагија]] (Παναγία) (820 жители)
::* село [[Хриси Амудија]] (Χρυσή Αμμουδιά) (29 жители)
 
:* Општински оддел Потамија (1262 жители)
::* село [[Потамија (Тасос)|Потамија]] (Ποταμιά) (1216 жители)
::* село [[Левки (Тасос)|Левки]] (Λεύκη) (46 жители)
 
:* Општински оддел Принос (1361 жители)
::* село [[Принос]] (Πρίνος, Καλύβες) (1185 жители)
::* село [[Мегалос Принос]] (Μεγάλος Πρίνος) (30 жители)
::* село [[Микрос Принос]] (Μικρός Πρίνος) (21 жители)
::* манастир [[Свети Пантелејмон (Тасос)|„Свети Пантелејмон“]] (Μονή Αγίου Παντελεήμονος) (3 жители)
::* село [[Ормос Прину]] (Όρμος Πρίνου) (122 жители)
 
:* Општински оддел Булгаро (720 жители)
::* село [[Булгаро]] (Ραχώνι, Рахони) (365 жители)
::* село [[Агиос Георгиос (Тасос)|Агиос Георгиос]] (Άγιος Γεώργιος) (149 жители)
::* село [[Булгарска Плажа]] (Σκάλα Ραχωνίου, Скала Рахониу) (206 жители)
 
:* Општински оддел Сотирас (392 жители)
::* село [[Сотирска Плажа]] (Σκάλα Σωτήρος, Скала Сотирос) (368 жители)
::* село [[Сотирас (Тасос)|Сотирас]] (Σωτήρας) (24 жители)
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Тасос| ]]
[[Категорија:Острови во Егејска Македонија]]