Разлика помеѓу преработките на „Алексинац“

Додадени 355 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Алексинац''' е град во [[Србија]], седиште на Општина Алексинац. Според пописот од 2011 година во градот живееле 16,420 жители, додека во општината 51,462.
'''Алексинац'''
 
== Име ==
Името на градот потекнува од личното име ''Александар''.
 
== Наводи ==