Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|-
|valign="top" align="right"|[[1943]] 
|Во селото [[Мрежичко]], мариовскоМариовско, Првата[[Прва македонско-косовска бригада|Првата македонско-косовска бригада]] го нападна бугарскиот граничен подотсек и граничната караула „Турски рид“. Притоа загинаа 24, беа ранети 14, а заробени осум бугарски војници.
|-
|valign="top" align="right"|[[1945]]