Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| type =
| branch =
| dates = 2311 октомвриноември 194119432524 декемвријуни 19411944
| country =
| allegiance =
| garrison =
| garrison_label =
| battles = [[НОБФевруарски поход]]<br>[[Пролетна офанзива]]
}}
'''Првата македонско-косовска ударна бригада''' била формирана на 11 септември 1943 година во село [[Сливово]], [[Дебарца]]. Бригадата се состоела од: батаљонот „Мирче Ацев“, кичевскиот батаљон, третиот косовски батаљон „Рамиз Садику“ и четвртиот косовски батаљон „Боро Вукмировиќ“.