Мирча Елијаде: Разлика помеѓу преработките

Додадени 200 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Писател
| name = Мирчеа Елијаде
| native_name = Mircea Eliade
| native_name_lang = ro
| image = Mircea.eliade.jpg
| imagesize = 250px
| alt =
| caption = Мирчеа Елијаде
| pseudonym =
| birth_name = Мирчеа Елијаде
| birth_date = [[9 март]] [[1907]]
| birth_place = [[Букурешт]], [[Кралство Романија|Романија]]
| death_date = [[22 април]] [[1986]]
| death_place = [[Чикаго]], [[Илиноис]], [[Соединетите Американски Држави|САД]]
| occupation = [[Историчар]], [[филозоф]], [[писател]], [[новинар]], [[есеист]]
| nationality =
}}
 
'''Мирчеа Елијаде''' (романски:ˈmirt͡ʃe̯a{{lang-ro|Mircea eliˈade),Eliade}}; ({{роден|9.3.|март|1907}} -во {{роден во|Букурешт}} — {{починат|22.4.|април|1986}} во {{починат во|Чикаго}}) — историчар на религијата, писател, филозоф и професор на [[Чикашки универзитет|Чикашкиот универзитет]], водечки толкувач на религиите, воспоставува парадигми во проучувањата на религиите што важат и денес. Неговата теорија за ''[[Хиерофанија|хиерофаниите]]'' ги дава основите на религијата и го дели човековото искуство на [[Свето-световна дихотомија|свет и световен]] простор и на време.<ref name="Doniger Forward p.xiii">Wendy Doniger, "Foreword to the 2004 Edition", Eliade, ''Shamanism'', p.xiii</ref> Меѓу неговите најзначајни придонеси во проучувањето на религиите е неговата теорија за [[Вечно враќање (Елијаде)|''Вечното враќање'']], според кое митовите и ритуалите не одаваат само почит на хиерофаниите туку и учествуваат во нив.<ref name="Doniger Forward p.xiii"/>
 
Неговата литерарна работа припаѓа на жанрот на [[фантастиката]] и на [[автобиографскиот роман]]. Негови најдобри дела се ''[[Бенгалси ноќи]]'', ''[[Летни ноќи]]'' ("Забранета шума"), ''Изабела и ѓаволските води'' и ''[[Роман за кратковидот адолесцент]]'', романите ''[[Госпоѓица Кристина]]'' и ''[[Младост без младост]]'' и кратките раскази ''[[Secretul doctorului Honigberger|Тајната на д-р Хонигбергер]]'' и ''[[La Țigănci|Циганка]]''.