Разлика помеѓу преработките на „Нептун“

Додадени 52 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
| semimajor = {{val|30.070900|u=АЕ}} <br> ({{val|4498542600|u=км}})
| eccentricity = {{val|0.00867797}}
| period = 164,8&nbsp;[[јулијанска година (астрономија)|г.]]<br>{{val|60190.03|u=дена}}<ref name="fact2"/><br>{{val|89666}}&nbsp;NeptunianНептунови [[solarСончев dayден|сончеви денови]]s<ref name="planet_years">
{{нмс
|last = Seligman |first = Courtney
| polar_radius = {{val|24341|30|u=км}}<ref name="Seidelmann Archinal A'hearn et al. 2007"/><ref group=lower-alpha name=1bar/> <br> 3,829 Земји
| mean_radius = {{val|24622|19|u=км}}<ref name="Seidelmann Archinal A'hearn et al. 2007"/><ref group=lower-alpha name=1bar/>
| surface_area = {{val|7.6183|e=9|u=km2км2}}<ref name="fact2">{{нмс|first=K.| last=Munsell|author2=Smith, H. |author3=Harvey, S.|url=http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune&Display=Facts |title = Neptune: Facts & Figures |date =13 November 2007 |publisher = NASA|accessdate = 14 August 2007}}</ref><ref group=lower-alpha name=1bar/> <br> 14,98 Земји
| volume = {{val|6.254|e=13|u=km3км3}}<ref name="fact"/><ref group=lower-alpha name=1bar/> <br> 57,74 Земји
| mass = {{val|1.0243|e=26|u=kg}}<ref name="fact"/> <br> 17,147 Земји<br> 5.15{{e|-5}}&nbsp;Сонца
| density = {{val|1.638|u=g/cm3}}<ref name="fact"/><ref group=lower-alpha name=1bar/>
'''Нептун''' — осма и најоддалечена [[планета]] во [[Сончев систем|Сончевиот систем]]. Неа ја открил германскиот астроном [[Јохан Готфрид Гале]] во [[1846]] година. Освен овие податоци за Нептун не се знаело многу сè додека вселенската сонда „[[Војаџер 2]]“ не го посетила во [[1989]] година. Оваа светла сина топка речиси нема никакви површинси обележја. Во време кога ја фотографирал „Војаџер 2“, серија бури познати под името Големата темна дамка (''која подоцна исчезнала'') можела да се види како брзо се движи во насока спротивна на ротацијата на планетата. Нептун има свои прстени како и другите гасовити џинови. Постојат четири скоро невидливи прстени составени од темни парчиња мраз. Таа е четвртата најголема планета по [[дијаметар]] и трета по [[маса]]; Нептун има 17 пати поголема маса од Земјата и е нешто помасивен од блискиот [[Уран]], кој има маса од 14 Земјини маси, но е нешто помал поради поголемата густина. Планетата е именувана по [[Нептун (митологија)|Нептун]], римскиот бог на морето. Неговиот [[астрономски симбол]] (♆, [[Уникод]] U+2646) е стилизирана верзија од Посејдоновиот Трозабец. Најмногу се разликува по тоа што има [[елипса|елиптична]] [[орбита]].
 
Сината боја на Нептун доаѓа од гасот [[метан]]. Метанот исто така влијае врз бојата на Уран. Нептун е најветровита планета во нашиот Сончев систем. Ветриштата кои дуваат со брзина од 2.200 kmкм на час дуваат од [[исток]] кон [[запад]] на планетата.
 
Нептун околу својата оска се завртува за 16,1 часа а околу Сонцето за 164,8 години. Нептун има 8 сателити од кои најпознат и најголем е [[Тритон]].