Разлика помеѓу преработките на „Костинци“

Додадени 408 бајти ,  пред 4 години
== Стопанство ==
 
== ДемографијаНаселение ==
Според пописот од 2002 година, во селото Костинци живеат 101 жител, сите [[Македонци]].
 
Поради пад на бројот на населението Костинци преминало од средно во мало село. Во 1961 година имало 433 жители, во 1994 живееле 123, а во 2002 година 101 жител.
=== Родови ===
Костинци од секогаш во целост е населено со православни Македонци
 
== Културни и природни знаменитости ==