Зевс: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 92.55.68.231 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 92.55.68.231 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
 
== Раѓањето на Зевс ==
Од Крон и Реја настануваат Хестија,Деметра,Хера,Хад,Посејдон и ЗевсЅевс ,Кронос ги проголтал сите освен Зевс,Посејдон и ХадЅевс како што пренесува Хесиод.
Крон и Реја се божества на небото и земјата двојници на Уран и Гаја чија моќ тиеја узурпирале а нивната врска претставува возобновување на светиот брак , но според траицијата Крон и Реја се претставувани мошне поразлично од нивните родители Крон во уметноста е претставен како величествен но и тажно божество со срп в раце тој владеел во златното доба меѓу смртниците а откако бил симнат од тронот од неговиот син Ѕевс се повлекол во некое далечно кралство понекогаш нарекувано како Островот на блажените,еден од повеќето хеленски замисли за рајот.Во Рим,Крон бил нарекуван Сатурн.<ref>Дуев.Р ( 2010) Античка Митологија, скрипта за студентите од Институтот за класични студии , Институтoт за филозофија , Институт за историја на уметност</ref>