Разлика помеѓу преработките на „Владимир Картов“

Додадени 80 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
{{без извори}}
'''Проф. д-р Владимир И. Картов''' ([[1935]], {{роден во|Смоквица|Гевгелиско}}) — македонски историчар, правник и професор.
 
Основно образование завршил во своето родно место. Во учебната 1952/53 година завршил учителска школа во [[Скопје]]. [[1954]] година се запишал на [[Вишата педагошка школа во Скопје]] на групата историја-географија и во [[1956]] година дипломирал.