Михаил VI Вринга: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Infobox royalty |император |name =Михаил VI |full name =Михаил VI Вринга<br />Μιχαήλ ΣΤ΄ Βρίγγ...)
 
 
==Станување цар==
ЦарптЦарот [[Константин IX Мономах]] умрел на [[11 јануари]] [[1055]] година. Власта уште еднаш ја презела царицата [[Теодора Порфирогенита|Теодора]]. Таа била последна претставничка на [[Македонска династија|македонскиот царски дом]] и со нејзината смрт, на почетокот на [[септември]] во [[1056]]г., исчезнала оваа славна династиј. За свој наследник Теодора, на смртниот одар го одредила Михаил кој бил чиновник веќе во години, кој се чини порано вршел должност на логотет стратиотик и поради тоа тој го носел прекарот Стратиотик. Според оценката на Псел тој чеовек бил „помалку способен да раководи одошто да биде биде раководен“. Неговото доаѓање на престолот значело вистински триумф на цивилното благородништво. Членовите на сенатот биле опсипани со почести и дарови.<ref>Г.Острогорски. Историја на Византија. Скопје, 1992, стр.: 406.</ref>
 
==Владеење==