Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Додадени 414 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{внимание}}
{{Infobox anatomy
[[Податотека:Scheme_female_reproductive_system-mk.svg|десно|мини|250п|Внатрешни репродуктивни органи на жената]]
| Name = Јајчник
| Latin = ovarium
| GraySubject = 266
| GrayPage = 1254
| Image = Scheme_female_reproductive_system-mk.svg
[[Податотека:Scheme_female_reproductive_system-mk.svg|десно|мини|250п| Caption = Внатрешни репродуктивни органи на жената]].
| Width =
| Image2 =
| Caption2 =
| ImageMap =
| MapCaption =
| Precursor =
| System =
| Artery =
| Vein =
| Nerve =
| Lymph =
| MeshName = Ovary
| MeshNumber = A05.360.319.114.630
| Code =
| Dorlands = six/000076849
| DorlandsID = Ovary
}}
 
'''Јајчник''' е женска полова жлезда во која созреваат женските полови клетки и која има ендокрина функција (лачи женски полови хормони). До [[пубертет]]от површината на јајчникот е мазна, а потоа по секоја [[менструација]] се појавуваат жлебови, кои настануваат како последица од пукањето на зрелите јајце клетки.